Okolica

Jeśli zastanawiasz się, dokąd wybrać się na wczasy, Duszniki-Zdrój to miejsce, które zdecydowanie warto jest odwiedzić!

To pełne atrakcji, przepięknie położone miasto znajduje się się w województwie dolnośląskim, w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, pomiędzy Kudową Zdrój i Kłodzkiem, nieopodal czeskiej granicy. Mnogość atrakcji sprawia, że do miejscowości ściągają całe rzesze turystów, jednak najbardziej znana jest dzięki swoim walorom uzdrowiskowym. Kuracjusze z całej Polski przyjeżdżają tutaj, aby za pomocą wód leczniczych, poprawić swoją kondycję zdrowotną. W części uzdrowiskowej znajduje się przepiękny Park Zdrojowy, o ogromnej powierzchni ponad 5 ha. 

Można tu znaleźć aż pięć podziemnych zdrojów, które wykazują pozytywne oddziaływanie między innymi na układ pokarmowy, krążenia, czy oddechowy. W budynku Pijalni Wód Mineralnych, pochodzącym z I połowy XIX wieku, można skosztować kilku zdrojów, między innymi Jan Kazimierz, Zimny Zdrój, czy Pieniawa Chopina. Ostatni z nich został nazwany, aby upamiętnić wizyty słynnego kompozytora, który w wieku 16 lat odwiedził uzdrowisko. Podczas swojego pobytu i leczniczej kuracji, młody Fryderyk dał dwa koncerty w Teatrze Zdrojowym, dziś nazywanym Dworkiem Chopina – dziś odbywają się w nim Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. Nieopodal znajduje się kolejna z atrakcji – Kolorowa Fontanna, podświetlana reflektorami, która prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie wieczorową porą.

Noclegi w Dusznikach przygotowano z myślą o osobach, które chcą spędzić tu przyjemne wczasy w górach. Baza noclegowa jest bogata i dostosowana do różnych potrzeb. Goście znajdą w Dusznikach zarówno tanie pokoje gościnne, przytulne pensjonaty oraz apartamenty, w których można poczuć się jak u siebie w domu. Wszystko zależy od tego, co kto lubi. Z rezerwacją noclegu nie warto jednak czekać do momentu przyjazdu do Dusznik, teraz noclegi dużo lepiej i łatwiej organizować z wyprzedzeniem przez internet.

Przyjeżdżając do Dusznik, warto zarezerwować sobie sporo czasu na wypoczynek – prócz części uzdrowiskowej, miasto ma bardzo wiele do zaoferowania. Jednym z najbardziej znanych obiektów i swoistą wizytówką miejscowości jest Muzeum Papiernictwa. Położone tuż przy drodze krajowej pomiędzy Kłodzkiem i Kudową, zlokalizowane w XVI-wiecznym młynie papierniczym nad rzeką Bystrzycą Dusznicką to prawdziwy ewenement i jedyny taki zabytek techniki w naszym kraju. Muzeum działa od 1968 roku, natomiast papier czerpało się tu przynajmniej od XVI wieku. Co roku, w lipcu jest tutaj organizowane Święto Papieru. Na uwagę zasługują także dusznicki Rynek i Stare Miasto. Na ulicy Kłodzkiej, pod numerem 13, znajdziemy renesansowo-barokowy kościół p.w. Piotra i Pawła z XVII w. Warto zwiedzić jego wnętrze choćby po to, by zobaczyć unikatową ambonę w kształcie wieloryba. Kilkaset metrów dalej, znajduje się Rynek z zabytkowymi kamienicami. Co ciekawe, można tam zobaczyć pręgierz z kajdankami. Tuż obok stoi też figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z roku 1725, będąca podziękowaniem za uratowanie od zarazy. 

Zapraszamy na zobaczenie Dusznik z trochę innej perspektywy:

Najwyżej położoną częścią Dusznik jest Zieleniec. Znajduje się tutaj stacja narciarka Ski Arena Zieleniec, przyciągająca wielbicieli narciarstwa z całej Polski. Zimą jest to jednej z najbardziej obleganych stoków, natomiast latem wspaniale nadaje się na trasę pieszej wędrówki. Kolejną z atrakcji może być Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, gdzie występuje ponad 100 gatunków roślin.

Choć Duszniki-Zdrój to niewielkie miasteczko, dzięki mnogości różnorodnych atrakcji, doskonale nadaje się na wypoczynek. Bogata historia, zabytki, piękne położenie, możliwość uprawiania sportów sprawiają, że to świetna lokalizacja nie tylko dla pragnących zaznać dobroczynnych właściwości leczniczych wód. Miasto jest doskonale przygotowane na przyjęcie gości – ma bardzo bogatą ofertę turystyczną, dlatego bez najmniejszego problemu można tu znaleźć noclegi w przystępnych cenach. Warto wziąć je pod uwagę, planując wczasy czy urlop.